اینقدر براى اهدافتان بجنگید که بیشتر یک “جنگجوى قابل احترام” دیده شوید تا یک “دختر خواستنى”!
هدفمندی مهم است ولی نه به اندازه ای که ”مرد شایسته“ات خسته بشه

برای جلوگیری از بدفهمی منظور اصلیم، دو نکته عرض میکنم :

۱- مشاور بسیاری از دختران شایسته و موفق این کشور بوده ام ، یه ذره میدانم تنهایی و خستگی و نگاه حسرت آمیز به فرزندان هم کلاسیهای مدرسه ، در یک دختر ۳۸ ساله با مدرک MBA و پوزیشن مدیریت ارشد یک کمپانی خارجی معتبر در ایران با کلی دستاورد و …چقدر تلخ است. من سالها به این زنان کمک کرده ام ، ازدواجهایی عالی کنند و آنرا دستمایه شادیهای دیگرشان کنند ، اینقدر کامنت مثبت واقعی گرفته ام از زندگی واقعی این زنان که نیازی به like شبکه مجازی ندارم . در نوشتنم مطمئنم هرچند استثناها را رد نمیکنم.برای دختران شایسته سرزمینم مینویسم و کاری به تئوریها و جریانات سرکاری محافل روشنفکرنما ندارم ، معنای لبخند یک زن را دقیقا میدانم که چیست ، پس اگر حوصله دقت در بحث ندارید ، وقتتان را حفظ کنید و برید کلی صفحات انگیزشی در نت هست برای دلخوشیتان، این پست کسانی نیست که نفسشان از جای گرم بلندمیشه …

۲- مرد شایسته ، در زندگیش به اندازه کافی جنگیده ، زنان زره پوش را میبیند ، درک میکند ، می‌ستاید ولی بعید است آنها را بیش از “همکار” خود انتخاب کند. ” همسری” متعلق به زنیست که بلد است زره را به موقع از تن در آورد و اجازه دهد مرد ، مسوولیتهای جدی و فرسایشی سکانداری خانواده را به عهده بگیرد ؛ 

۳- در آلمان ۳۰ % زنان هرگز ازدواج نمیکنند ، بستر فرهنگی مردم آلمان چنین فضایی را فراهم آورده است و البته که همه این ۳۰ % حسرتی نیز نمیکشند و فرصتهای دیگر سبک زندگی برایشان موجود است. اما در ایران ، قصه اینطور نیست ، چه خوشمان بیاید چه نیاید ! این فشار فرهنگی برای مجرد نماندن و فرزند داشتن البته که ستون پنجمی نیز در فردیت دختران ایرانی دارد زیرا هیچ شب یلدا و شب عید و …نیست که نداشتن فرزند به چشم دختر موفق ایرانی در سن مثلا ۳۵ سالگی نیاید. من انکار نمیکنم که زنانی هستند موفق در کشورم که سبک زندگی مجردی را پسندیده اند و موفقند اما نمیتوانم چشم بر اکثریتی که در این پست فیس بوکی گذاشته ام ، ببندم. یقینا در تحلیل مسائل زن ایرانی باید عقب ماندگی اجتماعی بسیاری از ما مردان را نیز لحاظ کرد ولی من نمی آیم فرصت طلایی فعلی را به ” تحلیلهای بی انتهای” جامعه شناسی بگذرانم در حالیکه پسران میتوانند تا ۴۵ سالگی در این کشور ازدواجهای خوب کنند و این دیار بی رحم به دختر بالای ۳۵ سال نگاه بسیار تلخ بیندازد ! یقین بدارید امثال من تیزهوشی درک این شرایط نابرابر را داریم و به همین دلیل است که بین تحلیل عملگرایانه ( پراگماتیست) و قصه‌نویسی‌های جامعه شناسایانه در این زمینه تفاوت بزرگی رخ میدهد. ما دنبال تحلیل نیستیم دنبال حل سریعتر ماجراییم. تحلیل گران بعدها فرصت دارند دلایل موفقیت عملکرد ما در تسریع ازدواج و شادمانی و رشد دختران موفق ایرانی را تحلیل کنند .

۴-زنان دهه ۵۰ و ۶۰ رشدهای باورنکردنی در تاریخ جامعه شناسی ایران کردند ، مردان ما اینقدر رشد نکردند ، این وسط تعدادی مرد هستند که شایسته اند ، زحمت کشیده اند هم درونی هم بیرونی. موقعیتهای حساس شغلی و مدیریتی و …کسب کرده اند ، معنی جنگ را میدانند. دنبال دختر خنگ موطلایی هم برای ازدواج نیستند که وابسته باشد و بی عرضه. اما سوال دقیق اینجاست که آیا دنبال زنی هستند که عمده هویتش مدرک فوق لیسانس و پروژه های پی در پی و جنگ جویی های بی انتهاست ؟ احتمالا نه ! آنها زن باهوشی میخواهند که معنی “هارمونی” را بفهمد و بتواند برای مدتی هم که شده ، queen باشد نه king ! کمتر کار کند و احساس قربانی شدن نکند ، فرزندشان را از یکسالگی به جای اعطای عشق مادرانه ، به عشقهای کاذب مهدکودک‌ها نسپرد. به جای کار تمام وقت ، نیم وقت کار کند و اعتماد کند به شایستگی مرد . دراین صورت مرد میدرخشد ، کمی بعد میتوان دوباره کار کرد دوباره پروژه برداشت ولی دست از مسابقه پیشرفت شغلی و مالی در زندگی زن کشید و به ارزشهای خانوادگی نیز بها داد.

۵- قبل از اینکه دوستان فمینیست ورم کنند ، عرض میکنم که مرد “شایسته” دنبال زن بی عرضه دست و پا چلفتی و وابسته نیست. موفقیت‌های همسرش را می‌ستاید اما او را خسته از کار و دائم دنبال پیشرفتهای مردانه ( پوزیشن و پول و …) نمیخواهد .

مردی که شایستگی عنوان پادشاه king را دارد ، دنبال queenملکه است نه یک پادشاه دیگه !

 

آموزش غیرحضوری «جذابتر شدن و محبوب ماندن» با تدریس دکتر شیری پیشنهاد می‌شود؛ برای تهیه و دسترسی به این آموزش، بر روی تصویر زیر کلیک نمایید:

 

9 پاسخ
 1. شهرزاد فخر
  شهرزاد فخر گفته:

  با سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر شیری و سپاس از اینکه وقت گذاشته و مطالب بسیار مهمی را بسیار واقع بینانه و زیبا و عامیانه مطرح میکنند .بطوری شنونده حس میکنه این فرد گوینده الان دقیقا خودش دچار این مشکل بوده ، به همین علت سخنان دکتر بسیار به دل مینشیند چون از دل برمیاید ..
  این مطلب سالها دقدقه من بود و دکتر خیلی تمیز و زیبا حلش کرد..
  ممنونم از شما دکتر جان سایه عالی همیشه مستدام.

  پاسخ
 2. شهرزاد فخر
  شهرزاد فخر گفته:

  البته جناب دکتر این نکته لازم دونستم بگم که پیداکردن مرد شایسته توی ایران سخته البته نظر واقعی من اینه که مرد شایسته توی ایران خیلی کم ، چون بدلیل فرهنگ بد ما پسرها قبل از شایسته شدن مجبور به ازدواج میشوند اجبار از طرف ارضا نیاز جنسی و خانواده (((که باز هم به همین دلیل است که از دید خانواده میخوان که پسرشون نیازش برطرف بشه وبه گناه کشیده نشه 🙄🙄 )) ..در مجموع پیدا کردن مرد شایسته خودش !!! و کلافه نکردنش هم از طرف ما !!!
  سپاسگزارم از آقای دکتر شیری 💓💓

  پاسخ
 3. طاهره
  طاهره گفته:

  جالبه که دکتر همچین نظری دارند. موقعیت های شغلی خوب و مناسب مخصوصا برای خانمها در ایران همیشه در دسترس نیست که در ابتدای شروع زندگی مشترک رهاش کنیم بعدا دوباره بخواهیم مجدد شروع کنیم. شروع از ابتدا برای کسی که شاید سالها تلاش کرده تا به جایگاهی برسه یکم منطقی نیست. بعد از همه ی اینها فکر نمیکنید مردی که طعم خوب حضور مداوم همسرش در خونه رو چشیده با فعالیت های مجددش سخت کنار بیاد!؟

  پاسخ
 4. شهین
  شهین گفته:

  باسلام و خسته نباشید .من دختر ۳۵ ساله کارمندهستم و زیبا و نمیتوانم برای خودم همسری انتخاب کنم و چون در پایین شهر هستیم مقید میشم وقتی برام خواستگار میاد و احساس بدی پیدا میکنم که پیش انها سرافکنده بشم و بدلیل موقعیتم خواستگارهای خوبی هم برام پیدا میشود و خودمم از لحاظ سطح فکری و فرهنگی در سطح بالایی هستم ولی احساس میکنم ضعف در جذب و در نهایت نامیدی در ازدواج پیدا کردم چیکار کنم لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
 5. نازنین
  نازنین گفته:

  خداقوت دکتر شیری عزیزِ جان
  خدارو شاکرم برای وجود پربرکت شما🙏
  بینهایت لذت بردم از این آموزش کار ندارم یه عده میگن شما سنتی و هر کلمه دیگه ای استفاده میکنن.شما عشق ترینی و موثر در مسیر بهبودی و خودشناسی من.برقرار باشید و مانا💖🌹

  پاسخ
 6. فاطمه معصومی
  فاطمه معصومی گفته:

  سلام دکتر.شبتون بخیر.شاید نخونید پیام منو چون سرتون خیلی شلوغه.ولی من چیکار کنم تا یه زنِ وابسته نباشم؟

  پاسخ
 7. فرزانه
  فرزانه گفته:

  سلام و خدا قوت
  خیلی وقت بود دوست داشتم کامنتی بذارم و تشکر کنم از مطالب خوبتون و اگاهیهایی که میدین بهمون و نظرم رو بگم که گرچه این آگاهی ها خیلی خوبه و این درون نگریها به من حس خیلی خوبی میده اینکه درد و غم چیز بدی نیست و قرار نیست همه چی کامل باشه مهم اینه که بلند شیم و با وجود این غم درونی جا نزنیم و ادامه بدیم ولی خیلی دوست دارم بدونم راهکارهای شفا بخش چه سهمی داره در مطالبتون چون درد رو خوب واشکافی میکنین که صد البته خوب و استادانه این کارو میکنین ولی یه دفعه میون این دردها و عقده های سرباز کرده رهامون میکنین خوب حالا چکار باید کرد یه چند روزی دلمون خوشه یکی ریشه یابیمون کرده بعد که میبینیم هیچ راهی نیست دوباره دردها رو بقچه میکنیم تو گنجه مخفی ذهنمون و برمیگردیم به خود سابقمون هیچ راهی نیست آیا یا باید الهام بشه بهمون ?
  به عنوان شخصی که هم از گوش نیوش ها استفاده کردم هم از یکی از دوره هاتون اینجا نظرم رو گفتم.
  بازم ممنونم آقای دکتر

  پاسخ
  • پشتیبانی خانه توانگری
   پشتیبانی خانه توانگری گفته:

   وقت بخیر
   سپاس از اینکه نظرتان را مرقوم کردید. در مطالب و محتوای همین وبلاگ توانگری نکات و راهکار های فراوانی ارائه شده اند که هر کدام برای موضوعی مناسبند. در دروس غیر حضوری نیز بهمین صورت. برای پرسش سوالات شخصی خود نیز می توانید به سایت porsesh24.com مراجعه کنید

   پاسخ
 8. مهرنوش
  مهرنوش گفته:

  سلام دکتر شیری عزیز
  الان که این متن رو خوندم واقعا از پاسخ شما لذت بردم بی نهایت عالی بود، فکر می کنم دقیقا درسته … یکی از دوستان بالا گفت: میگن شما سنتی هستید ! من لذت می برم حتی از همین سنتی بودن با اینکه اونقدری برای مهم نیست که دیگران چی میگن. واقعا خدا رو شکر می کنم که با شما آشنا شدم و سپاسگزارم از زحمات بی دریغ شما.

  پاسخ

کاربر گرامی، پیش از ثبت نظر توجه داشته باشید که دکتر شیری، مشاوره و ویزیت ندارند
بنابراین امکان پرسش و پاسخ پیرامون مسائل شخصی در این بخش وجود ندارد.

شما می‌توانید دیدگاه خود را درباره‌ی مطلب این صفحه ثبت فرمایید تا پس از تأیید، در همین بخش درج گردد :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *