فیلم  “فیلم Maze مسیر پر پیچ و خم” را دیشب دیدم . فیلمی که شاید خانوادگی نباشد ولی با یادداشتی که در زیر فیلم برایتان گذاشته ام درباره تاریخ ایرلند و انگلستان ، این فیلم مبتنی بر واقعیت بسیار برایتان خاص میشود.

شناسنامه مختصر : محصول ۲۰۱۷ و ساخته Stephen Burke میباشد.

داستان ( اگر فیلم را میخواهید ببینید ، این بخش را نخوانید )

ماجرای فیلم مربوط است به فرار ۳۸ زندانی ارتش آزادیبخش ایرلند IRA  از زندان مشهور ایرلند شمالی maze که کاملا واقعی رخ داده است. برای اینکه ارزش فیلم معلوم بشود ، خوب است یک تاریخچه مختصری از استقلال ایرلند بدانیم ( به احترام صاحبخونه ایرلندیم chris)

در واقع در میانه جنگ داخلی ایرلند ، تعدای از افراد عضو ارتش آزادی بخش ایرلند IRA  در بخش شمالی در زندان قرار گرفتند و در اعتصاب غذایی مشهور ، ده نفر از ایشان جان باختند. یکی از افرادی که اعتصاب را شکست و در بین هم قطاران زندانی خود به بزدلی متهم گشت ،Larry Marley بود . او نقشه فرار از زندان عجیب MAZE را طراحی کرد که به فرار بزرگ ۳۸ نفر ختم شد در حالیکه خودش به شکلی حیرت آور در فرار شرکت نکرد و  در زندان ماند تا به فرار بقیه کمک کند . داستان فیلم به رابطه جالب لری با زندانبان خود گوردون میپردازد و جدالهای درونی لری بعد از شکست اعتصاب.

 • در یکی از صحنه های فیلم لری در ملاقات با پسرش به شدت تاکید دارد که او باید به جای مبارزه و قیام خیابانی ، درست زندگی کردن را بیاموزد به خاطر اینکه بالاخره صلح فرا میرسد و ایرلند احتیاج به مغزهای سالم دارد ؛ آینده نگری او حقیقتا آدم را تحت تاثیر قرار میدهد.
 • بعد از این فرار بزرگ  ،نیمی از فراریان مجددا زندانی شدند یا در سایر کشورهای جهان دستگیر شدند ولی هیمنه ایرلند شمالی و انگلیسها را با فرار خود در هم کوبیدند.

 • اخیرا معلوم شده است که انگلیسها در زمان درگیریها ، تلاشهای زیادی کرده اند که هویت ایرلندی ( زبان و دین) در زندان خیلی شکل نگیرد تا جاییکه در ملاقات بعضی افراد بیرون زندان با زندانیان ، به خاطر کاربرد زبان محلی جنوبی ، محدودیتهایی ایجاد کرده اند که در زمان خود منجر به نامه نگاریهای قانونی مفصلی گشته است

ارزش فیلم به چیست ؟

اگر در حد زیر درباره تاریخچه مبارزات ایرلند مطالعه کنیم و بعد فیلم را ببینیم متوجه میشویم که چگونه ظرف صد سال ، استقلال واقعی رخ داده است و چه اشتباهاتی در این زمینه رخ میدهد ( افراطی گری ) و چقدر سهم رایزنی به موقع و مذاکرات برای پایان بخشیدن به بحرانهای سیاسی و اجتماعی مهم است.


من به علت بعضی دوستان ایرلندی که دارم با روحیاتشان آشنا هستم. در پایین در توضیحات نوشته ام که اقتصاد ایرلند بسیار قوی است و ایرلندی ها مثل ترکهای ایران که قدرت اقتصادی دارند  بسیار هوای هم را دارند ، در انگلستان فعال و قدرتمندند ( اقتصادی)  اگر سازنده خانه در لندن هستند تمام کارگرها و در و پنجره و لوازم از ایرلند می آید تا اقتصاد خودشان بچرخد . عمده خدمات مشتریان شرکتهای بزرگ دنیا( آمازون، گوگل…) در بریتانیا، در ایرلند ثبت شده اند ( برای پرهیز از مالیات سنگین انگلیس)

این نقشه بریتانیا میباشد تا قبل از ۱۹۲۱

بریتانیا GB=Great Britain به مجموع کشورهای زیر گفته میشود:انگلستان-اسکاتلند-ولز-ایرلند شمالی

 • داستان ایرلند شمالی و جنوبی چیست ؟ سال ۱۹۲۱ ایرلند ( قطعه سبز دست چپ تصویر) اعلام استقلال از انگلستان کرد و از بریتانیا خارج شد Republic of Ireland- جمهوری ایرلند؛  چرا ؟ مهمترین دلیلش احتمالا مذهبی است ! کاتولیکهای ایرلندی تحمل کلیسای پروتستان انگلیس را نداشتند و خود را خلاص کردند. مهاجرین قدرتمند و ثروتمند ایرلندی به آمریکا نیز از این قضیه استقبال شدید میکردند.
 • شاخه سیاسی حزب جمهوری خواه ایرلند نامش شین فن=Sinn Féin است . شاخه نظامی آن نامش ارتش  IRA است

دولت انگلیس بلافاصله  بخش شمالی ایرلند را که شامل ۶ استان پروتستان نشین بود ، به عنوان استانی از انگلستان به اسم Ulster تحت حمایت گرفت که امروز به عنوان ایرلند شمالی به مرکزیت بلفاست میشناسیم.Northern Ireland

 

۱۹۱۲

 • مجلس بریتانیا لایحه ای مبنی بر اعطای خود مختاری به ایرلند را تصویب می کند ولی لایحه خود مختاری، بخاطر وقوع جنگ جهانی اول پیش از آنکه به اجرا در آید به تعویق می افتد. تعداد کثیری از ایرلندیها در ارتش بریتانیا خدمت می نمایند.
این مطلب را هم بخوانید
معرفی فیلم: nomadland

 ۱۹۱۶

 • مصادف با دوشنبه عید پاک، ملی گرایان ایرلندی علیه حکومت بریتانیا در ایرلند دست به شورش زدند.ارتش بریتانیا بسرعت قیام را سرکوب و رهبران آنرا اعدام می نماید.

۱۹۱۸

 • حزب جمهوریخواه ایرلند، شین فین، ـ که در زبان ایرلندی، «تنها خودمان» معنی می دهد ـ در انتخابات عمومی ۷۵ کرسی از ۱۰۵ کرسی ایرلندیها را به خود اختصاص می دهد.

۱۹۱۹

 • اعضای حزب «شین فین»، مجلسی بنام «دیل آیریان» در شهر دوبلین تاسیس کرده، ایرلند را یک جمهوری مستقل اعلام می کنند.

۱۹۲۱

 • بخش جنوبی ایرلند اعلام دولت آزاد کرد که در پی این اعلام استقلال دو سال جنگ داخلی مذهبی سیاسی درگرفت، حال آن که شمالی‌ها همچنان به دولت بریتانیا وفادار ماندند.پس از سه سال جنگ، قرار داد  بریتانیا و ایرلند جنوبی صلح برقرار می کند. ایرلند در حالیکه جزئی از پادشاهی انگلستان است مبدل به یک کشور خود مختار می گردد.

۱۹۳۷

 • اعلام دولت مستقل ایرلند. ۲۶ منطقه در جنوب و غرب ایرلند اعلام استقلال کردند که تا ۱۲ سال توسط دولت بریتانیا به رسمیت شناخته نشد.

۴۵ ـ ۱۹۳۹

 • دولت ایرلند ، در طی جنگ جهانی دوم بی طرف باقی می ماند. اما هزاران ایرلندی در نیروهای مسلح بریتانیا مشغول نبرد می گردند.

۱۹۴۹

 • دولت ایرلند تبدیل به یک جمهوری شده و از پادشاهی انگلستان خارج می شود.

۱۹۶۹

 • در ایرلند شمالی درگیری بین کاتولیکها و پروتستانها آغاز می گردد. ارتش بریتانیا برای برقراری نظم مداخله می کند.
 • ۱۹۶۲ ۱۹۵۵: حملات پراکنده ارتش جمهوری‌خواه ایرلند به مواضع دولت بریتانیا در انگلستان و ایرلند شمالی.
 • ۱۹۷۲: ارتش بریتانیا در «جمعه خونین=Black Friday »  سیزده معترض ایرلندی کاتولیک را کشت.
 • ۱۹۷۹: ارتش جمهوری‌خواه ایرلند حملاتش را علیه چهره‌های سرشناس بریتانیا افزایش داد.
 • ۱۹۸۱: ده زندانی ارتش جمهوری‌خواه ایرلند در اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذا زدند و در پی این اعتصاب جان خود را از دست دادند.( داستان فیلم maze)
 • ۱۹۸۲: انتخابات مجلس ایرلند شمالی برگزار شد ولی کاتولیک‌ها این انتخابات را تحریم کردند.
 • ۱۹۸۴:  بمبگذاری ارتش جمهوریخواهان ایرلند در محل اقامت هیات دولت بریتانیا در اکتبر۱۹۸۴، با هدف ترور مارگرت تاچر ، نخست وزیر و وزیران او در جزیان کنفرانس سالانه حزب محافظه کار در شهر ساحلی برایتون، برای بسیاری از مشاوران دولت تردیدی باقی نگذاشت که شکست نظامی جمهوریخواهان در ایرلند شمالی تقریبا غیر ممکن خواهد بود.
 • ۱۹۹۸ جمعه ۱۰ آپریل : بر تمام نیروهای سیاسی اصلی در دو جناح وحدت طلب پروتستان و جمهوریخواهان کاتولیک معلوم شده بود که ادامه ۳۰ سال خصومت و مبارزه مسلحانه مشکل ایرلند شمالی را برطرف نخواهد کرد ؛ تونی بلر از شخصیتهای سیاسی خارج داستان ( ایرلندیهای آمریکا) کمک گرفت و پیمان صلحی را با ایرلند امضا کرد Happy Friday
 • یک دلیل مهم برقراری صلح بین انگلستان و ایرلند اینست : در مورد مساله ی ایرلند ، تمامی چهره های سیاسی بریتانیا برای رسیدن به صلح همکاری کردند و برای راضی کردن مخالفان به کنار گذاشتن سلاح ، زندانیان آنها را آزاد کردند. اگر قرار بود شرایط در ایرلند بر اساس بازی قدرت رقم بخورد ، امروز شاهد وضعیتی بسیار تیره می بودیم.( منبع )
 • در بیست و ششم سپتامبر سال ۲۰۰۵ ، رییس کمیسیون خلع سلاح ، ژنرال کانادایی با نام جان دو چاستلین ( John de CHastain) اعلام کرد که اسلحه خانه های ارتش ملی ایرلند به طور کامل تخلیه شده است.
 • در سال ۱۹۲۱ دو سوم صنایع ثروت ساز ایرلند در بخش شمالی قرار داشته است ولی امروز این داستان کاملا برعکس شده است ! ایرلند چهارمین کشور ثروتمند جهان است ! بر اساس شاخص درآمد سرانه با ۷۲٫۶ هزار دلار ، تقریبا ۲٫۵ برابر ایرلند شمالی ۲۹٫۳۱۰ قرار دارد ! (منبع  اینجا )

The Republic of Ireland is now one of the world’s richest countries when measured by Gross Domestic Product per capita; at $72.6k it ranks as the fourth richest country in the world, behind Brunei ($76.7k) but ahead of Norway ($70.6k), the United Arab Emirates  ($۶۸٫۲k) and Switzerland ($61.3k

 • داستان امروز چنین است که قسمت شمالی با بافتی روستایی نشین و ضعیف به حیات خود با صلح ادامه میدهد( بلفاست) و بخش جنوبی با اقتصادی قدرتمند و هویتی مستقل مشغول پیشرفت است( دوبلین)
14 پاسخ
 1. مظاهری
  مظاهری گفته:

  مرسی اقای دکتر عالی و پر بار بود … این نوع صلح به درد ایران نمیخوره چون منابع ایران اجازه نمیده به استعمارگرها که به استقلال ما احترام بگذارن اونها جایی شبیه به سوریه و عراق رو انتظار دارن تا راحت چپاول کنن

  پاسخ
 2. حنانه
  حنانه گفته:

  با اینکه از اول فیلم نمیشد حدس زد چه جور فیلمی و من تنها به خاطر تاریخی و واقعی بودن داستانش اقدام به تماشاش کردم خیلی زود نظرم عوض شد و برام جالب شد. این فیلم جز اون فیلم هایی بود که تا مدتها تو ذهنم وول خورد و حتی برای بقیه نکته های جذابشو تعریف کردم.
  و ممنون از توضیحاتتون

  پاسخ
 3. فاطمه
  فاطمه گفته:

  دکتر جان عالی بود انگار خود فیلم و دیدم انقدر تحلیل جامع بود،حتما فیلم و تهیه میکنم و میبینم

  پاسخ
 4. مرجان
  مرجان گفته:

  سلام
  من دابلین زندگی میکنم . و از مراکز قدرتمند اقتصادی کل اروپا شده طی چند سال قبل به خاطر نرخ کم‌مالیات و ظرفیت بالای اشتغال و پذیرش دانشجو تقریبا شهر بین المللی هست از رموز موفقیتشون هم احترام به همه نژادها و اقوام (بسیار مودبن و نژادپرست نیستن) و مرکز کمپانیهای های تک امریکا در اروپا با مالیات کم و پتانسیل زبان انگلیسی و اتحادیه اروپا هست که منافع زیادی براشون داشته.
  سپاس از اطلاعات تاریخیتون ولی هنوز اینجا از ملکه و انگلستان دل خوشی ندارن

  پاسخ
  • دکتر شیری
   دکتر شیری گفته:

   ممنونم مرجان گرامی…بازم برامون بنویس فرصتی داشتی از نکات خوب موفقیتشون
   راستی زبون محلی دارند ؟؟؟

   پاسخ
   • مرجان
    مرجان گفته:

    بله دکتر زبان ایرلندی زبانی بسیار قدیمی است که برخی کلماتش شباهت با سانسکریت داره کلا جز اقوام قدیمی هستند اجدادشون سلتیک نام داشتند بعد مورد هجوم وایکینگها از اسکاندیناوی قرار گرفتند ولی زبانشونو حفظ کردند تا استعمار پیر که مثل همه دنیا هدف از بین بردن فرهنگ و تمدنهای اقوام برای تسلط به اونها رو داشت زبان انگلیسی رو رسمی اعلام کرد البته تا سه نسل پیش زبان ایرلندی رایج بود ولی امروزه فقط افراد مسن کمی ازش میدونن دولت برای خرویج فرهنگ ایرلندی الان داره تلاش میکنه تو دانشگاه دپارتمان خاص دارند مراکز و وسایل نقلیه عمومی همه جا دو زبانه هستند

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *