دختری هستم ۲۳ ساله و مدت ۹ ماه است که نامزد کرده‌ام و بناست اردیبهشت عروسی بگیریم، اما در این مدت متوجه شده‌ام که نامزدم چند مساله دارد:

اول اینکه فکر کنم ناخن‌خشک است یا به قول معروف خسیس است.

دوم اینکه خیلی رفیق باز است.

سوم اینکه توقع احترام زیادی از من دارد.

نامزدم ۲۹ ساله است و کارپرداز مالی یک شرکت خصوصی.

نظرتان چیست؟

پاسخ دکتر شیری:

نامزدی دوران خاصی است.

مهمترین نکته‌اش این است که رسمیتی مناسب داره که می‌تونیم با خیال راحت‌تر خودمون را افشا کنیم و کمتر سیاست‌ورزی کنیم. سیاست‌ورزی در رابطه عاطفی یعنی مثلا بیشتر شنونده بودن، یعنی خودافشایی کم‌کم، یعنی احساس اهمیت دادن به طرف مقابل. من به کمی سیاست‌ورزی معتقدم، ولی  همین سیاست‌ورزی در رابطه طولانی مدت امری خسته‌کننده می‌شود؛ پس در  دوران نامزدی  از این جهت که تا حدی رابطه آینده‌دار است و رسمیت دارد، می‌توان کمتر سیاست‌ورزید و لذا خیلی دلنشین است و در ضمن مسوولیتی سنگین هم رو دوش آدم نیست.

نکته مهم اینه که حواسمون باشد به مین‌گذاری‌های مهم در نامزدمون و رابطه‌مون

مثلا دقت کنیم نامزدمان اختلال شخصیت نداشته باشد. خودشیفتگی Narcisim  / خودکم‌بینی / توجه‌طلبی مرضی Histrionic personality disorder / ضد اجتماعی بودن Antisocial

نکته دیگر این است که ممکن است من خودم خوب باشم یا نامزدم شخصا آدم خوبی باشد، ولی وقتی کنار یکدیگر قرار می‌گیریم رابطه‌ای مزخرف می‌سازیم. چنین قضیه‌ای کم‌وقوع نیست و ممکن است شما را هم در بربگیرد.

در مورد این نامه باید بگم لازم نیست نامزدمون را در حال دزدی ببینیم تا باورمون بشه همسر مناسبی برامون نیست.

اول درباره خساست توضیحی بدهیم. خسیسی امری نسبی است نه مطلق! یعنی کسی که از نظر من ولخرج است بستگی دارد من در چه محیطی بزرگ شده باشم و با چه کسانی دم‌خور بوده باشم که الان خرج کردن طرف به چشمم بیاید یا نیاید. دختری که در خانه‌ای بزرگ شده که کادوی قبولی دانشگاهش پژوی ۲۰۶ بوده، بعید است با نامزدش اکثرا به رستوران‌های متوسط برود و مجموعا  احساس کند نامزدش خوش‌خرج است!

این مطلب را هم بخوانید
پرسش و پاسخ‌های اینستاگرامی (3)

دوم بحث رفیق‌بازی که مطرح شده است. من اگر آدم درونگرایی باشم، یعنی دو سه تا دوست نزدیک بیشتر ندارم و حتما با داشتن نامزدی که در هر محیط تازه‌ای به دنبال دوستان تازه‌ای می‌گرد و اسرارش را خیلی از بقیه پنهان نمی‌کند، دچار اضطراب خواهم شد و رفیق‌بازی برام یک بحران محسوب خواهم شد. از سویی اگر من نیز برونگرا باشم، داشتن دوستان متعدد و برنامه‌های دسته‌جمعی نه تنها موجب اضطرابم نمی‌شود، بلکه باعث احساس اطمینان و شادابی بیشتری نسبت به نامزدم خواهد گشت.

درباره توقع احترام خوب است خودتان را ارزیابی کنید و ببینید واقعا همین آدمی که از بودنتان می‌پندارید، دیده می‌شوید؟ من دوستان دکتری دارم که با ما که همکاران و دوستانشون هستیم بسیار متواضع و خوش‌برخورد هستند، اما در رابطه عاطفی خود تبدیل به یک آدم خودشیفته غیرقابل‌تحمل می‌شوند. حالا خود این افراد از بس عکس‌العمل‌های خوب از اطرافیانشان می‌گیرند، باورشان نمی‌شود که در رابطه عاطفی‌شان اینقدر اعصاب‌خوردکن باشند و لذا اولین انتخاب‌ها معمولا اینست که “تو نمی‌فهمی! چرا بقیه چیزی نمی‌گویند؟“

پس اول بیرحمانه بروید سراغ خودتان که مبادا بی‌ادب شده‌اید، بعدش مشخصا از نامزدتان بخواهید برایتان یک دختر بی‌ادب را توصیف کند و مثال بزند تا ملاکی دستتان بیاید. اکثر مشاجرات عاطفی از این ناشی می‌شود که ما آدرس‌دار با هم حرف نمی‌زنیم.

اینکه مشخصا به نامزدتان بگویید “من دوست ندارم برای عموهایم در جلسه اول آشنایی لطیفه تعریف کنی“خیلی خوب‌تر است تا بگویید “تو آدم بی‌ملاحظه‌ای هستی!“

در همین رابطه به شما پیشنهاد می‌شود:

8 پاسخ
 1. روح الله فیروزبخت
  روح الله فیروزبخت گفته:

  عالی بود ،مشکل بسیاری از خانواده های امروزیست که با توجه به قرار گرفتن در شرایط بحرانی و دوگانگی های موجود شخصیتی فردی ،و مسائل روز جامعه با آن درگیرند،سخت پیگیر موضوعات شما هستم دکتر،قلبن دوستتون دارم و امیدوارم پایدار و پیروز باشید❤

  پاسخ
 2. مریم
  مریم گفته:

  سلام
  ۵سال با فردی دوستم که قصدمون ازدواج بود ولی با مخالفت خانواده ها نتونستیم ازدواج کنیم .من در تمام این سال ها دوسش داشتم و تنها انتخابم براب ازدواج بود ولی به خواسته های جنسی مقابلم جواب گو نبودم ان مقدار که او میخواست .فهمیدم یه سال قبل که ما ۳ماه قهر بپدیم او رابطه جدید داشته اما خودش میگه اون رابطه فقط مجازی بوده و تمام شده و دوباره به من برگشته ،ایا باید حرفاش پذیرفت

  پاسخ
  • سولماز بنی فضل
   سولماز بنی فضل گفته:

   کاربر گرامی

   در این مکان امکان پرسش و پاسخ وجود ندارد و در صورت تمایل میتوانید از سایت porsesh24.com که درمانگران مورد تایید آقای دکتر هستند، استفاده نمایید.

   پاسخ
 3. پریساجباری
  پریساجباری گفته:

  بسیارموافقم ازاین که ابتداخودمون روارزیابی کنیم وسپس دنبال نقاط اشتراک بگردیم وتفاوتهاروارزیابی کنیم اگرتفاوتهازیادتر بودند نباید به دنبال گذشت بود ،یاباید درمان شود که آیا این ریشه هابه همین سادگی درمان بشود ؟یاباید ازخیراین زندگی مشترک گذشت .

  پاسخ
 4. سارا
  سارا گفته:

  شمافوق العاده مباحث را باز میکنیدوشرح میدید
  خداحفظتون کنه چقدر آدما بحضور شما احتیاج دارن

  پاسخ
 5. تارا
  تارا گفته:

  شخصی که جزو میلیاردرها و محدود ثروتمندان شهرمون هستند و ایشون نامزد من هستن و به من تک زنگ میزنن خساستشون میتونه در چه حدی باشه!یا وقتی به من بگن به جای جهیزیه پولشو بیار میخوام یه معامله خوب باهاش کنم

  پاسخ
  • سولماز بنی فضل
   سولماز بنی فضل گفته:

   کاربر گرامی

   در این مکان امکان پرسش و پاسخ وجود ندارد و در صورت تمایل میتوانید از سایت porsesh24.com که درمانگران مورد تایید آقای دکتر هستند، استفاده نمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *