✍️ آنچه پدران و مادران به ما نگفته اند

همیشه برای یک «دختر» پیام های مختلفی در ذهن می آید؛

👈دختر خوب، دختریه که جلوی پسر سنگین باشه

👈پسرها از دختر جلف بدشون میاد

👈دختر خوب به کسی محل نمیذاره

اینکه تعریف دختر خوب چیه بحث ساده ای نیست واقعا، زیرا خوب بودن و بد بودن فقط بر اساس قوانین ما نیست بلکه مسائل پیچیده تری در تعریف خوبی و بدی نقش داره.

نگارنده بر این باور است که مجموعه ای از ۵ ملاک زیر میتونه ارزش یک گزاره را در زندگی شخصی هر کسی تعیین کنه:

✔️ خانواده و باید و نبایدهایی که در یک خانواده به یک فرد گفته شده مثلا اینکه “با شیشه آب خوردن از یخچال کار یک آدم عوضیه” میتونه فقط گزاره ی خانواده هاشمی (اجتماعی دبستان!!!) باشه نه خانواده باقری!

✔️ قرائت دینی “اینکه شما معتقد به دین باشی، خودش خیلی مثبت منفی ها به زندگیت میده ولی در کشوری با ریشه های مذهبی مثل ما اتفاقا بحث مهمتر از دین داری و بی دینی (که نادر است) بحث نحوه دین داری است. آیا من دین را با شرعیات و رساله های عملیه اجرا می کنم؟ آیا فلسفه دین برای من جذاب است؟ در این باره صحبت های فراوانی برای مطالعه فراهم است که در ذیل قرائت های دینی قابل تحقیق است.

✔️ ملیت: ایرانی بودن ما باعث می شود اقتضائاتی خاص داشته باشیم، مثلا در آلمان ۳۰ % زنان مجرد می مانند و این موضوع کاملا جا افتاده است و این آمار با ما خیلی فرق دارد که حضور زن مجرد سن بالا برامون تلخ به نظر میرسه.

این مطلب را هم بخوانید
لذتهای کوچک

✔️دانش: بسیاری از باید و نبایدها را سواد و دانش و مطالعات ما به ما می دهد. روانشناسی به ما درباره بعضی مسال شخصیتی هشدارهای جدی می دهد. تیپ های شخصیتی مختلف گرایش های مختلفی دارند.

✔️تجربه شخصی: برایند همه گزاره های فوق میتونه این باشه من به چه ادراکی از زندگی رسیده ام. تا وقتی خودم زندگی را تجربه نکرده باشم همه برداشت هایم از خانواده و دین و دانش و … مجرداتی انتزاعی بیش نیست که به درد زندگی بقیه می خورد.

 

👈 پیشنهاد می شود: آموزش غیر حضوری «جذابتر شدن و محبوب ماندن»

6 پاسخ
 1. فاطمه
  فاطمه گفته:

  استاد انقدر تو زنان نوجوانیم و کودکی این باور مرکزی و تو مغزم کردن که نباید با پسر بازی کنی ،دختر مگه بلند میخنده و…. الان فقط محیط کارم و مردانه انتخاب میکنم چون بیزااارم از هم جنس خودم و عین اسسسسبببب🙈🙈میخندم
  البته الان که نزدیک ٢ ساله شاکر حضوری و غیر حضوری شما هستم به این شدت نیستم
  خیلی تغییر مردم و رو باورهام و والدهام کار کردم

  پاسخ
  • نرگس
   نرگس گفته:

   در میان هم سن و سالانم دخترانی را با شرایط و اخلاق و رفتار عادی میبینم که دورشان هم مرد خوب و شایسته زیاد است ولی نه از طرف آنها توجهی می‌بینند و نه پیشنهادی و همچنان تنها هستند علت گریزان شدن مردان موفق از رابطه با دختران موفق چیست؟

   پاسخ
 2. ریحانه
  ریحانه گفته:

  سلام دکتر عزیز من خانمی ۳۴ ساله هستم. یه سوال داشتم چرا خانم ها با من ارتباط خوبی برقرار نمیکنن درصورتیکه من نه اهل تکه انداختنم نه بد دهنم … جالب برام چرا حسودی میکنن

  پاسخ
  • پشتیبانی خانه توانگری
   پشتیبانی خانه توانگری گفته:

   سوالات و پرسش و پاسخهای آموزشی از بین کامنتهای پیج اینستاگرام که آدرس آن در همین صفحه نیز درج شده انتخاب میشوند.

   پاسخ
 3. مهدیه
  مهدیه گفته:

  یه پدر و مادرم جوری باهام برخورد کردن که انگار یه موجود اضافی و شرم آورم. حق ندارم با کسی حرف بزنم، گوشی تلفن خونه رو جواب بدم ،کارای دخترونه نکنم،با دوستام بیرون نرم،لباسای مورد علاقه ی خودم رو نپوشم و….اینا درد زیادی داره برام دردی که همیشه مثل یه عقده همراه بوده و همیشه ترس و اضطراب از بد بودن وجودم رو تسخیر میکرد ولی مدتی هست که خودم رو به شکل واقعی پیدا کردم و آرامش گرفتم و دیگه قضاوت دیگران برام مهم نیست چون من خود واقعیم شدم البته این شناخت بهتر از خودم رو تا حد زیادی مدیون دکتر شیری عزیز هستم که بهم عزت نفس دادن از درسهاشون هم همچنان خریداری خواهم کرد برای رشد شخصیت بهتر

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *